Veleposlaništvo RS Varsava /O veleposlaništvu /

O veleposlaništvu

Glavne naloge veleposlaništva so:

  • vzdrževanje stikov z vladnimi ustanovami in drugimi institucijami;
  • krepitev dvostranskih odnosov med Republiko Slovenijo in Republiko Poljsko na političnem, gospodarskem, kulturnem in preostalih področjih skupnega interesa;
  • podpiranje in zaščita interesov slovenskega gospodarstva v Republiki Poljski ter spodbujanje in podpiranje internacionalizacije slovenskega gospodarstva v skladu s strateškimi usmeritvami Republike Slovenije na področju gospodarstva;
  • posredovanje informacij o Republiki Sloveniji in možnostih sodelovanja;
  • zaščita in pomoč slovenskim državljanom na Poljskem ter opravljanje drugih nalog s konzularnega področja;
  • predstavljanje in zastopanje slovenskih stališč do posameznih vprašanj in aktualnih dogodkov;
  • obveščanje slovenske strani o dogajanju v Republiki Poljski.

Veleposlaništvo nerezidenčno pokriva tudi Republiko Litvo, Republiko Estonijo in Republiko Latvijo.

Zgodovina veleposlaništva

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Varšavi je bilo odprto januarja 1995. Od takrat so se na funkciji veleposlanika zvrstili naslednji veleposlaniki:

Bojan Grobovšek (15.01.1995 – 31.07.1999) 

Zvone Dragan (01.12.1999 - 29.11.2003)

Božo Cerar (18.03.2004 - 18.12.2004)

Jožef Drofenik (19.04.2005 - 30.06.2009)

Marjan Šetinc (15.7.2009 – 31.7.2014)

Robert Krmelj (17.09.2014 - 21.08.2018)